Novinka ze dne 18.5.2024


Ivana Knaislová děkuje všem, kteří si připomínají Honzu Knaisla, vaše vzkazy mě vždy potěší. Evě Berkana patří dík za uspořádání celorepublikové akce, kdy jsme společným kírtanem vzpomněli na Honzu + pokusili se rozhýbat stagnující energii, která zatím není nakloněna novému vydání naší knihy Unijóga.

Reedice beznadějně vyprodané knihy Unijóga , která se v nakladatelství Vodnář chystá k tisku už víc jak čtyři roky, je stále v "rukou" vydavatele Ing. Kvasničky a nezbývá než čekat, až k vydání dojde. Kniha si zachovává svůj obsah, ale má nově nafocené fotky a mírně doplněný text, protože původní verze fotek a grafiky nebyla kvůli fotografovi k dispozici. Nakladatel má od nás knihu již dávno připravenou k tisku, ale propad prodejů knih v pandemii covid, poté nedostatek papíru a nakonec drahé energie brzdily její vydání. V poslední době zpožďovaly vydání zdravotní problémy s očima na straně nakladatele. Na konci dubna 2024 jsem však dostala informaci, že už začíná knihu sázet. Věřím proto, že je-li karma knize nakloněna, k novému vydání Unijógy v blízké době dojde a já budu moct jejím vydáním uctít památku mého manžela Honzy Knaisla.

Rozhovor s Ivanou a Honzou Knaislovými najdete v knize z nakladatelství Vyšehrad. Jmenuje se Spojeni jógou a její autorka Olga Tajovská v ní formou rozhovoru představila řadu osobností jógy kdysi a dnes.

Poslechněte si z archivu Českého rozhlasu 2 vysílání pořadu Káva o čtvrté, věnovaného józe, kde byl 18.1.2018 hostem redaktorky Světlany Lavičkové Ing. Jan Knaisl.
Pořad najdete na odkazu: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3972097

MUDR. Karel Nešpor nabízí pro DOBROU NÁLADU všem připomenout si jednoduchá pravidla a činí to humorným způsobem. Podívejte se.
https://youtu.be/NZSXYCRYpuE
https://youtu.be/lrVElPrf3qc
https://youtu.be/kJBHoNDQxjs

Pro pohodu v duši v dobách nelehkých vám všem může pomoci Mahá mritjundžája mantra, která "chrání před nebezpečími, ale dává také nadhled, odstup a vyvolává chladnou extázi" (citát MUDR. Karla Nešpora). Na videu najdete její recitaci z úst samotného sw. Satyanandy z Bihárské školy jógy. Dobré je představovat si Šivu nebo jantru. https://www.youtube.com/watch?v=wUtRzXLFOpg

DALŠÍ AKCE ČESKÉHO SVAZU JÓGY, z.s.:
  • Členství v International Yoga Olympic Committee = Český svaz jógy se stal na jaře 2020 členem mezinárodní organizace jógy International Yoga Olympic Committee. Víc informací o organizaci najdete na webu http://www.yogaolympic.org/. V srpnu 2020 pořádala organizace první mezinárodní olympijské hry v józe v různých kategoriích, jejichž podstatou nebylo soutěžení, ale sdílení myšlenek jógy v různých formách. Za Českou republiky se olympiády zúčastnil Jan Knaisl v kategorii "ásany - senior 50+" a umístil se krásném 11.místě, jako druhý z Evropanů. V současné době se tato organizace pokouší ve spolupráci s International Yoga Federation, jehož členem náš svaz také je, začlenit jógového hnutí do mezinárodních sportovních struktur včetně uznání jógy jako disciplíny. V roce 2023 uznala vrcholná mezinárodní sportovní organizace Sport Accord Český svaz jógy jako národní a mezinárodní autoritu v józe v České republice.

  • Valná hromada ČSJ v roce 2024 proběhne v sobotu 15.6.2024 od 12 hodin v Ostravě v objektu TJ Ostrava, Varenská ul., místnost č. 59. Bližší informace lze zjistit u předsedy ČSJ Karla Žižky.

  • Pátek 21.června 2024 = oslava Mezinárodního dne jógy. Akce je vždy v režii jednotlivých oddílů a klubů jógy.

  • Tradiční akce Den s jógou v Ostravě v r. 2024 se bude konat v sobotu 16.listopadu 2024. Lektory budou Ivana Knaislová, Herbert Konečný a další. Odpolední program opět zakončí koncert hudební skupiny Víta Orama. V neděli 17.11. pak proběhne tradiční výstup jóginů na Solárku. Bližší informace budou časem k dispozici u Herberta Konečného na mailové adrese: jogaostrava@seznam.cz.    Činnost Českého svazu jógy, z.s., zejména kurzy pro budoucí cvičitele jógy, bývala v minulých letech realizována s pomocí dotačního programu MŠMT, Projekt V. Poté s pomocí dotačních výzev Národní sportovní agentury. Nyní již ČSJ žádnou podporu neobdržel, proto budeme rádi za jakoukoliv pomoc ze strany těch, kterým nejde jen o sport a soutěže, ale také tělovýchovu s jejími preventivními zdravotními účinky pro tělo i mysl.