Novinka ze dne 5.12.2023


Děkuji vám, kteří si jakkoliv připomínáte Honzu Knaisla, vaše vzkazy mě vždy potěší, Ivana. A Evě Berkana děkuji i za uspořádání akce napříč ČR - v neděli 5.11. jsme tak společně zpěvem mantry Óm vzpomněli na Honzu a pokusili se rozhýbat stagnující energii, která zatím není nakloněna novému vydání naší knihy Unijóga.

Reedice beznadějně vyprodané knihy Unijóga , která se v nakladatelství Vodnář chystá k tisku už víc jak čtyři roky, je stále v "rukou" vydavatele Ing. Kvasničky a nezbývá než doufat, že k vydání dojde. Kniha je od autorů připravená k tisku, zachovává si svůj obsah, ale má nově nafocené fotky a mírně doplněný text, protože původní verze fotek a grafiky nebyla kvůli fotografovi k dispozici. Nakladatel má od nás knihu připravenou pro tisk už dávno, ale propad prodejů knih v pandemii covid, posléze nedostatek papíru a nakonec drahé energie brzdily její vydání. V současné době vydání zpožďují zdravotní problémy s očima na straně nakladatele. Nepřestávám však věřit, že je-li karma vydání nakloněna, aspoň dodatečné vydání knihy uctí památku mého manžela Honzy Knaisla.

Rozhovor s Ivanou a Honzou Knaislovými najdete v knize z nakladatelství Vyšehrad. Jmenuje se Spojeni jógou a její autorka Olga Tajovská v ní formou rozhovoru představila řadu osobností jógy kdysi a dnes.


MUDR. Karel Nešpor nabízí pro DOBROU NÁLADU všem připomenout si jednoduchá pravidla a činí to humorným způsobem. Podívejte se.
https://youtu.be/NZSXYCRYpuE
https://youtu.be/lrVElPrf3qc
https://youtu.be/kJBHoNDQxjs

Pro pohodu v duši v dobách nelehkých vám všem může pomoci Mahá mritjundžája mantra, která "chrání před nebezpečími, ale dává také nadhled, odstup a vyvolává chladnou extázi" (citát MUDR. Karla Nešpora). Na videu najdete její recitaci z úst samotného sw. Satyanandy z Bihárské školy jógy. Dobré je představovat si Šivu nebo jantru. https://www.youtube.com/watch?v=wUtRzXLFOpg

Poslechněte si z archivu Českého rozhlasu 2 vysílání pořadu Káva o čtvrté, věnovaného józe, kde byl 18.1.2018 hostem redaktorky Světlany Lavičkové Ing. Jan Knaisl.
Pořad najdete na odkazu: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3972097


DALŠÍ AKCE ČESKÉHO SVAZU JÓGY, z.s.:

  • Členství v International Yoga Olympic Committee = Český svaz jógy se stal na jaře 2020 členem mezinárodní organizace jógy International Yoga Olympic Committee. Víc informací o organizaci najdete na webu http://www.yogaolympic.org/. V srpnu 2020 pořádala organizace první mezinárodní olympijské hry v józe v různých kategoriích, jejichž podstatou nebylo soutěžení, ale sdílení myšlenek jógy v různých formách. Za Českou republiky se olympiády zúčastnil Jan Knaisl v kategorii "ásany - senior 50+" a umístil se krásném 11.místě, jako druhý z Evropanů. V současné době se tato organizace pokouší ve spolupráci s International Yoga Federation, jehož členem náš svaz také je, začlenit jógového hnutí do mezinárodních sportovních struktur včetně uznání jógy jako disciplíny.

  • Valná hromada ČSJ v roce 2023 se nebude konat. Využijeme úpravu Stanov ČSJ, která schválila možnost konání VH jednou za dva roky.

  • Středa 21.června 2023 = oslava Mezinárodního dne jógy. Akce je vždy v režii jednotlivých oddílů a klubů jógy.

  • Tradiční akce Den s jógou v Ostravě 2023 proběhla v sobotu 11.listopadu. Opět nás potěšila velká účast - přišlo víc než 160 cvičitelů a cvičenců. Lektory byli Ivana Knaislová, Herbert Konečný a Jolanda Burová. Odpolední program zakončil koncert hudební skupiny Víta Orama. V neděli 12.11. pak proběhl tradiční výstup ´ginů na Solárku. Bližší informace o akci v r. 2024 budou časem k dispozici u Herberta Konečného na mailové adrese: jogaostrava@seznam.cz.    Činnost Českého svazu jógy, z.s., zejména kurzy pro budoucí cvičitele jógy, bývala v minulých letech realizována s pomocí dotačního programu MŠMT, Projekt V. Poté s pomocí dotačních výzev Národní sportovní agentury. Nyní již ČSJ žádnou podporu neobdržel, proto budeme rádi za jakoukoliv pomoc ze strany těch, kterým nejde jen o sport a soutěže, ale také tělovýchovu s jejími preventivními zdravotními účinky pro tělo i mysl.